Skip to content

+49 40 822 4567 90

Italian specialties

The different regions of Italy offer a wide variety of delicacies. But it is especially the country's culinary specialties that are literally on everyone's lips. With our Italian specialties, bring a piece of Italy to your home.

99 Products

Soft nougat No. 2 Almonds and pistachios - Antica Torroneria Piemontese

Soft nougat No. 2 Almonds and pistachios - Antica Torroneria Piemontese

80g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$7.03
($87.88/kg) | No.: 4466
Delivery 1-3 Days
Truffles Pralinato - Antica Torroneria Piemontese

Truffles Pralinato - Antica Torroneria Piemontese

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.87
($64.35/kg) | No.: 4424
Delivery 1-3 Days
Coconut Truffles - Antica Torroneria Piemontese

Coconut Truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.87
($64.35/kg) | No.: 4425
Delivery 1-3 Days
Mixed Sweet and White (Dolce e Bianco) Truffles - Antica Torroneria Piemontese

Mixed Sweet and White (Dolce e Bianco) Truffles - Antica Torroneria Piemontese

125g | 04.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$11.80
($94.40/kg) | No.: 4315
Delivery 1-3 Days
Amaretti (soft) almond 300 pieces - Falcone

Amaretti (soft) almond 300 pieces - Falcone

3,0 kg
★★★★★ ★★★★★ (0)
$46.42
($15.47/kg) | No.: 4997-1
Delivery 1-3 Days
Tartufi box (chocolate truffles) - Antica Torroneria

Tartufi box (chocolate truffles) - Antica Torroneria

400g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$38.84
($97.10/kg) | No.: 4451
Delivery 1-3 Days
Dogliani Cantucci all' Anice

Dogliani Cantucci all' Anice

200g | 11.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.54
($42.70/kg) | No.: 4457
Delivery 1-3 Days
Cantucci chocolate 300 pieces - Falcone

Cantucci chocolate 300 pieces - Falcone

2,4 kg
★★★★★ ★★★★★ (1)
$35.60
($14.83/kg) | No.: 4992-1
Delivery 1-3 Days
Truffles with pistachios and white chocolate - Antica Torroneria Piemontese

Truffles with pistachios and white chocolate - Antica Torroneria Piemontese

150g | 03.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$10.71
($71.40/kg) | No.: 4491
Delivery 1-3 Days
Soft nougat No. 3 Hazelnuts and almonds - Antica Torroneria Piemontese

Soft nougat No. 3 Hazelnuts and almonds - Antica Torroneria Piemontese

80g | 02.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$7.03
($87.88/kg) | No.: 4467
Delivery 1-3 Days
Pralines with hazelnuts and salted caramel - Antica Torroneria Piemontese

Pralines with hazelnuts and salted caramel - Antica Torroneria Piemontese

150g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$10.71
($71.40/kg) | No.: 4490
Delivery 1-3 Days
Truffles Cremino - Antica Torroneria Piemontese

Truffles Cremino - Antica Torroneria Piemontese

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$12.87
($64.35/kg) | No.: 4426
Delivery 1-3 Days
Almond and white chocolate truffles - Antica Torroneria Piemontese

Almond and white chocolate truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$13.96
($69.80/kg) | No.: 40025
Delivery 1-3 Days
Dogliani with walnuts

Dogliani with walnuts

350g | 03.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$13.96
($39.89/kg) | No.: 4492
Delivery 1-3 Days
Cantucci cranberry 300 pieces - Falcone

Cantucci cranberry 300 pieces - Falcone

3,0 kg
★★★★★ ★★★★★ (0)
$35.60
($11.87/kg) | No.: 4991-1
Delivery 1-3 Days
Dark Chocolate & Almond Truffles - Antica Torroneria Piemontese

Dark Chocolate & Almond Truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 10.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$13.96
($69.80/kg) | No.: 40024
Delivery 1-3 Days
Bonette Pistacchio - Babbi

Bonette Pistacchio - Babbi

180g | 09.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$25.00
($138.89/kg) | No.: 40035
Delivery 1-3 Days
Babbi Waferone Pistachio Display

Babbi Waferone Pistachio Display

720g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$48.58
($67.47/kg) | No.: 40028
Delivery 1-3 Days
Babbi Viennesi Pistacchio Display

Babbi Viennesi Pistacchio Display

1,2 kg | 08.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$108.09
($90.08/kg) | No.: 40030
Delivery 1-3 Days
Cantucci Cantuccini almond 1kg - Falcone

Cantucci Cantuccini almond 1kg - Falcone

1kg | 07.2027
★★★★★ ★★★★★ (2)
$16.17
($16.17/kg) | No.: 4185
Out of stock Unavailable