Skip to content

+49 40 822 4567 90

Italian specialties

The different regions of Italy offer a wide variety of delicacies. But it is especially the country's culinary specialties that are literally on everyone's lips. With our Italian specialties, bring a piece of Italy to your home.

99 Products

Babbi Viennesi Pistacchio

Babbi Viennesi Pistacchio

20g | 06.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$2.27
($113.50/kg) | No.: 40032
Delivery 1-3 Days
Nannini Cantuccini almonds

Nannini Cantuccini almonds

200g | 02.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$7.46
($37.30/kg) | No.: 4106
Delivery 1-3 Days
Salty Caramel Praline Truffles - La Praline

Salty Caramel Praline Truffles - La Praline

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$7.23
($36.15/kg) | No.: 4602
Delivery 1-3 Days
Pistachio and white chocolate truffles - Antica Torroneria Piemontese

Pistachio and white chocolate truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (2)
$15.03
($75.15/kg) | No.: 4329
Delivery 1-3 Days
Tartufini Mix - Antica

Tartufini Mix - Antica

140g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.87
($91.93/kg) | No.: 4307
Delivery 1-3 Days
Praline Truffles with Sea Salt - La Praline

Praline Truffles with Sea Salt - La Praline

200g | 03.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$7.23
($36.15/kg) | No.: 4400
Delivery 1-3 Days
Cantucci Cantuccini almond - Falcone

Cantucci Cantuccini almond - Falcone

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$4.87
($24.35/kg) | No.: 4285
Delivery 1-3 Days
Cantucci pistachio and ceder - Falcone

Cantucci pistachio and ceder - Falcone

180g | 07.2027
★★★★★ ★★★★★ (3)
$4.87
($27.06/kg) | No.: 4279
Delivery 1-3 Days
Dogliani Cantucci al Limone

Dogliani Cantucci al Limone

200g | 05.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$8.54
($42.70/kg) | No.: 4458
Delivery 1-3 Days
Truffles Mix - Antica Torroneria Piemontese

Truffles Mix - Antica Torroneria Piemontese

85g | 05.2027
★★★★★ ★★★★★ (2)
$8.54
($100.47/kg) | No.: 4313
Delivery 1-3 Days
Cantucci Cantuccini chocolate 1kg - Falcone

Cantucci Cantuccini chocolate 1kg - Falcone

1kg | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$17.19
($17.19/kg) | No.: 4184
Delivery 1-3 Days
Cantucci Cantuccini cranberry 1kg - Falcone

Cantucci Cantuccini cranberry 1kg - Falcone

1kg | 05.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$17.19
($17.19/kg) | No.: 4186
Delivery 1-3 Days
Chili Praline Truffles - La Praline

Chili Praline Truffles - La Praline

200g | 03.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$7.23
($36.15/kg) | No.: 4601
Delivery 1-3 Days
Dogliani Cantucci alle Mandorle (Italian Almond Biscuits)

Dogliani Cantucci alle Mandorle (Italian Almond Biscuits)

300g | 05.2027
★★★★★ ★★★★★ (2)
$9.19
($30.63/kg) | No.: 4454
Delivery 1-3 Days
Hazelnut Praline Truffles - La Praline

Hazelnut Praline Truffles - La Praline

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$7.23
($36.15/kg) | No.: 4442
Delivery 1-3 Days
Caramel and hazelnut truffles - Antica Torroneria Piemontese

Caramel and hazelnut truffles - Antica Torroneria Piemontese

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.87
($64.35/kg) | No.: 4439
Delivery 1-3 Days
Antica Tartufino Extranero 200g

Antica Tartufino Extranero 200g

200g | 04.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.87
($64.35/kg) | No.: 4331
Delivery 1-3 Days
Orange Praline Truffles - La Praline

Orange Praline Truffles - La Praline

200g | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$7.23
($36.15/kg) | No.: 4444
Delivery 1-3 Days
Amaretti almond - Jewelry Can - Virginia

Amaretti almond - Jewelry Can - Virginia

200g | 04.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$17.19
($85.95/kg) | No.: 4266
Delivery 1-3 Days
Truffles with Amaretti - Antica Torroneria Piemontese

Truffles with Amaretti - Antica Torroneria Piemontese

200g | 06.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.87
($64.35/kg) | No.: 4330
Delivery 1-3 Days