Skip to content

+49 40 822 4567 90

Coffee for espresso machines

Ground coffee for your espresso machine

Here you will find the right grind for your espresso machine (with portafilter or portaholder): very finely ground coffee. The name of the machine with "portafilter" comes from the removable filter, which allows the full flavour of the finely ground coffee to be extracted by means of high compression and pressure. Many of our roasters offer this fine grind, which is perfectly suited to all espresso machines with a porta holder, so that you can prepare your coffee in the best possible way, without necessarily having to use a grinder.

94 Products

Quarta Espresso GRAN CAFFÈ

Quarta Espresso GRAN CAFFÈ

1kg | Whole Bean | 05.2027
★★★★★ ★★★★★ (2)
$35.60
($35.60/kg) | No.: 11138
Delivery 1-3 Days
ionia SPECIAL BAR

ionia SPECIAL BAR

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.54 $23.70 9%
($21.54/kg) | No.: 11410
Delivery 1-3 Days
ionia ESPRESSO SUPERIOR

ionia ESPRESSO SUPERIOR

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$23.70 $24.78 4%
($23.70/kg) | No.: 11408
Delivery 1-3 Days
ionia CINQUE STELLE

ionia CINQUE STELLE

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$24.78 $26.94 8%
($24.78/kg) | No.: 11411
Delivery 1-3 Days
Cannizzaro ESPRESSO ELITE
Röstfrisch Freshly roasted

Cannizzaro ESPRESSO ELITE

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$34.51 $36.68 5%
($34.51/kg) | No.: 11360
Delivery 1-3 Days
La Genovese ORIENTALE
Röstfrisch Freshly roasted

La Genovese ORIENTALE

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.54
($34.16/kg) | No.: 11013
Delivery 1-3 Days
Andraschko WIENER KAFFEEHAUS 1kg (Viennese coffee house blend)
Röstfrisch Freshly roasted

Andraschko WIENER KAFFEEHAUS 1kg (Viennese coffee house blend)

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$34.51
($34.51/kg) | No.: 10243
Delivery 1-3 Days
Cannizzaro Espresso Aroma Intenso
Röstfrisch Freshly roasted

Cannizzaro Espresso Aroma Intenso

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$29.11
($29.11/kg) | No.: 11357
Delivery 1-3 Days
VESUVIO tasting pack

VESUVIO tasting pack

2,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$63.30 $66.88 5%
($31.65/kg) | No.: 1415
Delivery 1-3 Days
Espresso for Portafilter Machines - tasting pack

Espresso for Portafilter Machines - tasting pack

750g | Ground Coffee
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.67
($16.89/kg) | No.: 11368
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee ESPRESSO EXQUISIT

Alps Coffee ESPRESSO EXQUISIT

500g | Whole Bean | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.54
($43.08/kg) | No.: 10297
Delivery 1-3 Days
Sant Eustachio GRANI
Röstfrisch Freshly roasted

Sant Eustachio GRANI

500g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.54
($43.08/kg) | No.: 11424
Delivery 1-3 Days
ESPRESSO ITALIANO 90/10 tasting pack
Espresso Italiano

ESPRESSO ITALIANO 90/10 tasting pack

3,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$97.28 $112.22 13%
($32.43/kg) | No.: 1865
Delivery 1-3 Days
JAMAICA BLUE MOUNTAIN tasting pack

JAMAICA BLUE MOUNTAIN tasting pack

1kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$43.17 $47.51 9%
($43.17/kg) | No.: 10554
Delivery 1-3 Days
Lucaffe PULCINELLA

Lucaffe PULCINELLA

1kg | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$32.35
($32.35/kg) | No.: 11393
Delivery 1-3 Days
Andraschko BAR ITALIA
Röstfrisch Freshly roasted

Andraschko BAR ITALIA

250g | Whole Bean | 09.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$9.19
($36.76/kg) | No.: 10246
Delivery 1-3 Days
Caffè Trucillo Costa D’Amalfi 1950 100% Arabica

Caffè Trucillo Costa D’Amalfi 1950 100% Arabica

250g | Whole Bean | 04.2029
★★★★★ ★★★★★ (0)
$10.71
($42.84/kg) | No.: 11388
Delivery 1-3 Days
Caffè Kenon ESPRESSO DECAFFEINATED
Bundle Bundle

Caffè Kenon ESPRESSO DECAFFEINATED

1kg | Whole Bean | 03.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$33.44
($33.44/kg) | No.: 11072
Delivery 1-3 Days
Club Kave ESPRESSO
Espresso Italiano

Club Kave ESPRESSO

1kg | Whole Bean | 05.2029
★★★★★ ★★★★★ (0)
$39.93 $43.17 7%
($39.93/kg) | No.: 11444
Delivery 1-3 Days
Espresso Jamaica Blue Mountain Aureo Duo tasting pack

Espresso Jamaica Blue Mountain Aureo Duo tasting pack

2,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$75.64 $84.18 10%
($37.82/kg) | No.: 11379
Delivery 1-3 Days