Skip to content

+49 40 822 4567 90

Coffee for espresso machines

Ground coffee for your espresso machine

Here you will find the right grind for your espresso machine (with portafilter or portaholder): very finely ground coffee. The name of the machine with "portafilter" comes from the removable filter, which allows the full flavour of the finely ground coffee to be extracted by means of high compression and pressure. Many of our roasters offer this fine grind, which is perfectly suited to all espresso machines with a porta holder, so that you can prepare your coffee in the best possible way, without necessarily having to use a grinder.

94 Products

Caffè Moka Efti EXCELLENT
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Caffè Moka Efti EXCELLENT

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$32.38
($32.38/kg) | No.: 10979
Delivery 1-3 Days
Caffè Moka Efti DOMUS

Caffè Moka Efti DOMUS

250g | Whole Bean | 10.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$9.64
($38.56/kg) | No.: 10985
Delivery 1-3 Days
Caffè Kenon NAPOLETANO DOK
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Caffè Kenon NAPOLETANO DOK

1kg | Whole Bean | 09.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$37.80
($37.80/kg) | No.: 10903
Delivery 1-3 Days
Caffè Kenon CREMA NAPOLI
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Caffè Kenon CREMA NAPOLI

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$27.61
($27.61/kg) | No.: 11109
Delivery 1-3 Days
Caffè Borbone CREMA SUPERIORE

Caffè Borbone CREMA SUPERIORE

1kg | Whole Bean | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$21.55
($21.55/kg) | No.: 10281
Delivery 1-3 Days
Golden Brasil GOLDEN BROWN
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle
Espresso Italiano

Golden Brasil GOLDEN BROWN

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$28.05
($28.05/kg) | No.: 10743
Delivery 1-3 Days
Passalacqua ACOMA
Bundle Bundle

Passalacqua ACOMA

1kg | Whole Bean | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$24.80
($24.80/kg) | No.: 11384
Delivery 1-3 Days
Caffè Borbone ESPRESSO INTENSO

Caffè Borbone ESPRESSO INTENSO

1kg | Whole Bean | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$19.39
($19.39/kg) | No.: 10289
Delivery 1-3 Days
Caffè Kenon ITALY BAR
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Caffè Kenon ITALY BAR

1kg | Whole Bean | 09.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$30.21
($30.21/kg) | No.: 10904
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee ESPRESSO DELIZIA
Röstfrisch Freshly roasted

Alps Coffee ESPRESSO DELIZIA

1kg | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (3)
$29.13
($29.13/kg) | No.: 1166
Delivery 1-3 Days
Arditi Caffè ONORE
Röstfrisch Freshly roasted

Arditi Caffè ONORE

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$23.72
($23.72/kg) | No.: 10255
Delivery 1-3 Days
Hardy VENEZIA ESPRESSO
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Hardy VENEZIA ESPRESSO

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$29.13
($29.13/kg) | No.: 11385
Delivery 1-3 Days
Di Giampaolo SHAMAL
Espresso Italiano

Di Giampaolo SHAMAL

250g | Whole Bean | 04.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$9.64
($38.56/kg) | No.: 11008
Delivery 1-3 Days
Duemilaquattro - Jamaica Blue Mountain
Röstfrisch Freshly roasted
Espresso Italiano

Duemilaquattro - Jamaica Blue Mountain

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.24
($48.96/kg) | No.: 12005
Delivery 1-3 Days
Caffè Borbone 100% ARABICA

Caffè Borbone 100% ARABICA

1kg | Whole Bean | 04.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$21.55 $25.34 14%
($21.55/kg) | No.: 10553
Delivery 1-3 Days
La Genovese ANNIVERSARIO
Röstfrisch Freshly roasted
Espresso Italiano Gold Medal

La Genovese ANNIVERSARIO

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$10.72
($42.88/kg) | No.: 11042
Delivery 1-3 Days
ionia GRAN CREMA
Röstfrisch Freshly roasted

ionia GRAN CREMA

1kg | Whole Bean | 09.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$20.46 $23.72 13%
($20.46/kg) | No.: 11412
Delivery 1-3 Days
Caffè Barbaro V-BLEND

Caffè Barbaro V-BLEND

1kg | Whole Bean | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$18.30
($18.30/kg) | No.: 10961
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee CREMATIC

Alps Coffee CREMATIC

1kg | Whole Bean | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$32.38
($32.38/kg) | No.: 1016
Delivery 1-3 Days
Hardy 100% ARABICA PORTOFINO
Bundle Bundle

Hardy 100% ARABICA PORTOFINO

1kg | Whole Bean | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (5)
$30.21
($30.21/kg) | No.: 11040
Delivery 1-3 Days