Skip to content

+49 40 822 4567 90

Coffee for espresso machines

Ground coffee for your espresso machine

Here you will find the right grind for your espresso machine (with portafilter or portaholder): very finely ground coffee. The name of the machine with "portafilter" comes from the removable filter, which allows the full flavour of the finely ground coffee to be extracted by means of high compression and pressure. Many of our roasters offer this fine grind, which is perfectly suited to all espresso machines with a porta holder, so that you can prepare your coffee in the best possible way, without necessarily having to use a grinder.

94 Products

LOW ACIDITY ESPRESSO BLU tasting pack

LOW ACIDITY ESPRESSO BLU tasting pack

3,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$68.15
($22.72/kg) | No.: 10555
Delivery 1-3 Days
Caffè Pezzullo NERA

Caffè Pezzullo NERA

3,0 kg | Whole Bean | 10.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$86.56 $97.39 11%
($28.85/kg) | No.: 11050
Delivery 1-3 Days
Golden Brasil DECAFFEINATO 1kg
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Golden Brasil DECAFFEINATO 1kg

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$29.79
($29.79/kg) | No.: 10247
Out of stock Unavailable
Marziali Caffè OROBAR
Gold Medal

Marziali Caffè OROBAR

1kg | Whole Bean | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (1)
$34.55
($34.55/kg) | No.: 1237
Out of stock Unavailable
Caffè Borbone Espresso Intenso

Caffè Borbone Espresso Intenso

250g | Ground Coffee | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$5.31
($21.24/kg) | No.: 10485
Out of stock Unavailable
ionia GASTRONOM

ionia GASTRONOM

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$19.39 $21.56 10%
($19.39/kg) | No.: 11409
Out of stock Unavailable
Di Giampaolo SCIROCCO

Di Giampaolo SCIROCCO

250g | Whole Bean | 09.2026
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.13
($32.52/kg) | No.: 11009
Out of stock Unavailable
Sant Eustachio GRANI
Röstfrisch Freshly roasted

Sant Eustachio GRANI

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$11.81
($47.24/kg) | No.: 11425
Out of stock Unavailable
Caffè Moka Efti BERLIN ESPRESSO

Caffè Moka Efti BERLIN ESPRESSO

500g | Whole Bean | 02.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$16.80
($33.60/kg) | No.: 10988
Out of stock Unavailable
TRIO ARABICA tasting pack

TRIO ARABICA tasting pack

3,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (1)
$95.23 $105.84 10%
($31.74/kg) | No.: 10638
Out of stock Unavailable
"I FORTI" tasting pack

"I FORTI" tasting pack

3,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$77.90
($25.97/kg) | No.: 1584
Out of stock Unavailable
Andraschko GRAND CRU

Andraschko GRAND CRU

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$41.06
($41.06/kg) | No.: 10675
Out of stock Unavailable
Marziali Caffè DECAFFEINATO

Marziali Caffè DECAFFEINATO

1kg | Whole Bean | 01.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$35.64
($35.64/kg) | No.: 1240
Out of stock Unavailable
Marziali Caffè OROBAR MOKA
Gold Medal

Marziali Caffè OROBAR MOKA

250g | Ground Coffee | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$11.81
($47.24/kg) | No.: 1245
Out of stock Unavailable