Skip to content

+49 40 822 4567 90

Ground coffees

Our ground coffee blends

Our online shop Espresso-International offers different grinds. The Moka grind is coarser and therefore ideal for use with a French press or Italian coffee maker. The finer grinds can be used with automatic coffee machines or espresso machines.


Learn more ↓

50 Products

Kimbo ESPRESSO NAPOLETANO

Kimbo ESPRESSO NAPOLETANO

250g | Ground Coffee | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.12
($32.48/kg) | No.: 1456
Delivery 1-3 Days
Sant Eustachio MOKA
Röstfrisch Freshly roasted

Sant Eustachio MOKA

250g | Ground Coffee | 09.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$10.71
($42.84/kg) | No.: 1918
Delivery 1-3 Days
Lucaffé MR. EXCLUSIVE 100% ARABICA

Lucaffé MR. EXCLUSIVE 100% ARABICA

250g | Ground Coffee | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$9.19
($36.76/kg) | No.: 1271
Delivery 1-3 Days
La Genovese TRADIZIONE

La Genovese TRADIZIONE

250g | Ground Coffee | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$8.12
($32.48/kg) | No.: 10963
Delivery 1-3 Days
Caffè Pezzullo MOKA

Caffè Pezzullo MOKA

250g | Ground Coffee | 09.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$6.38
($25.52/kg) | No.: 10977
Delivery 1-3 Days
Caffè New York EXTRA BAR

Caffè New York EXTRA BAR

250g | Ground Coffee | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.87
($51.48/kg) | No.: 1960
Delivery 1-3 Days
Hausbrandt MOKA COFFEE

Hausbrandt MOKA COFFEE

250g | Ground Coffee | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$10.71
($42.84/kg) | No.: 1540
Delivery 1-3 Days
La Genovese BLUE GOLD

La Genovese BLUE GOLD

250g | Ground Coffee | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.54
($34.16/kg) | No.: 10964
Delivery 1-3 Days
Sant Eustachio FILTRO

Sant Eustachio FILTRO

250g | Ground Coffee | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$12.45
($49.80/kg) | No.: 1581
Delivery 1-3 Days
Caffè Moka Efti DECAFFEINATED

Caffè Moka Efti DECAFFEINATED

250g | Ground Coffee | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$10.71
($42.84/kg) | No.: 10129
Delivery 1-3 Days
Quarta Caffè BAROCCO
Röstfrisch Freshly roasted

Quarta Caffè BAROCCO

250g | Ground Coffee | 07.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$9.72
($38.88/kg) | No.: 10280
Delivery 1-3 Days
Caffè Borbone Crema Classica

Caffè Borbone Crema Classica

250g | Ground Coffee | 09.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$5.30
($21.20/kg) | No.: 11052
Delivery 1-3 Days
Sant Eustachio DECAFFEINATED

Sant Eustachio DECAFFEINATED

250g | Ground Coffee | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.45
($49.80/kg) | No.: 1919
Delivery 1-3 Days
Caffè Barbaro ARABICA CIOCCOLATO

Caffè Barbaro ARABICA CIOCCOLATO

125g | Ground Coffee | 12.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$4.21
($33.68/kg) | No.: 10474
Delivery 1-3 Days
Caffè Barbaro MOKA ARABICA

Caffè Barbaro MOKA ARABICA

100g | Ground Coffee | 10.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$4.21
($42.10/kg) | No.: 10472
Delivery 1-3 Days
Gepa Café ITALIAN BIO DECAFFEINATED (ground)
Bio Fair Trade

Gepa Café ITALIAN BIO DECAFFEINATED (ground)

250g | Ground Coffee | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$9.63
($38.52/kg) | No.: 1963
Delivery 1-3 Days
Espresso for Portafilter Machines - tasting pack

Espresso for Portafilter Machines - tasting pack

750g | Ground Coffee
★★★★★ ★★★★★ (0)
$12.67
($16.89/kg) | No.: 11368
Delivery 1-3 Days
Quarta Caffè GUSTO TIPICO

Quarta Caffè GUSTO TIPICO

250g | Ground Coffee | 12.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$5.08
($20.32/kg) | No.: 10476
Delivery 1-3 Days
Quarta Caffè Rossa
Röstfrisch Freshly roasted

Quarta Caffè Rossa

500g | Ground Coffee | 07.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$10.41
($20.82/kg) | No.: 11437
Delivery 1-3 Days
GROUND FILTER COFFEE tasting pack

GROUND FILTER COFFEE tasting pack

750g | Ground Coffee
★★★★★ ★★★★★ (0)
$25.54
($34.05/kg) | No.: 11371
Delivery 1-3 Days

Freshly Ground Espresso – Aromatic, Versatile & Available Online

Discover Espresso International’s wide selection of freshly ground espresso — perfect for bean-to-cup machines, espresso machines, moka pots, or French press brewing. Choosing the right grind size is essential for achieving intense aroma, velvety crema, and the perfect flavor experience.

Our espressos are freshly roasted and ground directly before shipping, allowing you to enjoy the full character of every bean. Whether you need a fine grind for espresso machines, a medium grind for automatic coffee machines, or a coarser grind for moka pots and French press, you’ll find the ideal option for your preferred brewing method.

Benefit from top brands, fair prices, and carefully selected blends that are both rich in flavor and easy to enjoy. With fast online ordering, your freshly ground espresso is delivered conveniently to your home — for authentic coffee enjoyment without compromise.

Order espresso online now and experience the taste of Italy!