Skip to content

+49 40 822 4567 90

Exclusive coffee

Discover unique roasts

For many years now, we've been on the hunt for roasting gems. Here you'll find our favourites. Most of them are small, unknown roasters that we are proud to present in this section. These are small, quality coffee growers and regional master roasters who have become and remain very popular in their region. You can count on the quality of all these roasters. And because coffee is a matter of taste, you'll find a wide choice of Italian roasts here. From light roasts from northern Italy, with a high percentage of noble Arabica beans, to dark, intense blends with a higher percentage of Robusta beans. If you're looking for something special, you've come to the right place.


Learn more ↓

156 Products

Espresso Jamaica Blue Mountain Aureo Duo tasting pack

Espresso Jamaica Blue Mountain Aureo Duo tasting pack

2,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$75.59 $84.13 10%
($37.80/kg) | No.: 11379
Delivery 1-3 Days
Sant Eustachio ESPRESSO

Sant Eustachio ESPRESSO

250g | Ground Coffee | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$12.44
($49.76/kg) | No.: 1580
Delivery 1-3 Days
Quaranta CLASSIC
Bundle Bundle

Quaranta CLASSIC

1kg | Whole Bean | 03.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$25.85
($25.85/kg) | No.: 11400
Delivery 1-3 Days
Caffè New York EXTRA
Röstfrisch Freshly roasted

Caffè New York EXTRA

1kg | Whole Bean | 08.2028
★★★★★ ★★★★★ (7)
$45.31
($45.31/kg) | No.: 1007
Delivery 1-3 Days
JAMAICA BLUE MOUNTAIN tasting pack

JAMAICA BLUE MOUNTAIN tasting pack

1kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$43.15 $47.48 9%
($43.15/kg) | No.: 10554
Delivery 1-3 Days
Quaranta ORO
Bundle Bundle

Quaranta ORO

1kg | Whole Bean | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$28.01
($28.01/kg) | No.: 11397
Delivery 1-3 Days
Mokaflor DOLCE FORTE 100% ROBUSTA
Röstfrisch Freshly roasted

Mokaflor DOLCE FORTE 100% ROBUSTA

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$8.11
($32.44/kg) | No.: 1569
Delivery 1-3 Days
Toraldo LINEA VENDING BLU

Toraldo LINEA VENDING BLU

1kg | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$23.14
($23.14/kg) | No.: 10991
Delivery 1-3 Days
Oro Caffè 100% ARABICA ROSE

Oro Caffè 100% ARABICA ROSE

1kg | Whole Bean | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$39.91
($39.91/kg) | No.: 10317
Delivery 1-3 Days
Club Kave ESPRESSO
Espresso Italiano

Club Kave ESPRESSO

1kg | Whole Bean | 05.2029
★★★★★ ★★★★★ (0)
$39.91 $43.15 7%
($39.91/kg) | No.: 11444
Delivery 1-3 Days
Moka Efti BAR VERDE

Moka Efti BAR VERDE

250g | Whole Bean | 06.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.11
($32.44/kg) | No.: 11449
Delivery 1-3 Days
Sant Eustachio GRANI
Röstfrisch Freshly roasted

Sant Eustachio GRANI

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$11.79
($47.16/kg) | No.: 11425
Out of stock Unavailable
Ardente Caffè EXCELSA
Röstfrisch Freshly roasted

Ardente Caffè EXCELSA

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$36.66
($36.66/kg) | No.: 10626
Out of stock Unavailable
Caffè Cortese Oro Bar
Röstfrisch Freshly roasted

Caffè Cortese Oro Bar

250g | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$6.38
($25.52/kg) | No.: 10548
Out of stock Unavailable
Caffè Trucillo GUSTO BAR

Caffè Trucillo GUSTO BAR

1kg | Whole Bean | 06.2029
★★★★★ ★★★★★ (3)
$28.66
($28.66/kg) | No.: 10732
Out of stock Unavailable
Sant Eustachio GRANI

Sant Eustachio GRANI

250g | Whole Bean | 05.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$12.44
($49.76/kg) | No.: 1579
Out of stock Unavailable
Caffè Cortese ORO BAR
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Caffè Cortese ORO BAR

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$26.93
($26.93/kg) | No.: 10922
Out of stock Unavailable
Mokaflor Chiaroscuro 100% Arabica with Jamaica Blue Mountain
Röstfrisch Freshly roasted

Mokaflor Chiaroscuro 100% Arabica with Jamaica Blue Mountain

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (5)
$15.03
($60.12/kg) | No.: 1243
Out of stock Unavailable
JAMAICA BLUE MOUNTAIN tasting pack

JAMAICA BLUE MOUNTAIN tasting pack

1kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$43.15 $48.55 11%
($43.15/kg) | No.: 10879
Out of stock Unavailable
Marziali Caffè GRAN CREMA

Marziali Caffè GRAN CREMA

250g | Whole Bean | 10.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$4.33 $9.19 52%
($17.32/kg) | No.: 1248
Out of stock Unavailable

Discover Our Exclusive Espresso Specialties

Coffee lovers seeking premium espresso will find a carefully curated selection of unique coffees. Whether bold Italian espresso blends, milder Arabica roasts, or well-balanced Robusta blends – each roast stands out through artisanal craftsmanship and distinctive flavor.

We work directly with small coffee roasteries and traditional roasting families who grow their beans sustainably and roast them with great care. This allows us to offer exclusive roasts that can be purchased online and are rarely available in Germany.

Our range includes both light Northern Italian espressos with delicate fruity notes and dark, full-bodied blends for an intense flavor experience. Whether for home brewing, as a gift, or for special occasions – you’ll find espresso that takes your coffee experience to the next level.

Discover premium espresso online now and order directly.