Skip to content

+49 40 822 4567 90

Coffees for your automatic machine

At Espresso International you will find a wide selection of coffees specially roasted for use in automatic machines such as De Longhi, Jura or Saeco. The selection of coffee beans and a clear roast are just two of the fundamental factors for an optimal result in your cup. Ideal for a large cup of coffee or, as they say in Switzerland, a café crème or Schümli. Take a look at our wide range and find the best coffee for fully automatic machines.

67 Products

Golden Brasil GOLDEN BROWN
Röstfrisch Freshly roasted

Golden Brasil GOLDEN BROWN

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.54
($34.16/kg) | No.: 10248
Delivery 1-3 Days
ionia SPECIAL BAR

ionia SPECIAL BAR

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.52 $23.69 9%
($21.52/kg) | No.: 11410
Delivery 1-3 Days
ionia ESPRESSO SUPERIOR

ionia ESPRESSO SUPERIOR

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$23.69 $24.76 4%
($23.69/kg) | No.: 11408
Delivery 1-3 Days
Cannizzaro ESPRESSO ELITE
Röstfrisch Freshly roasted

Cannizzaro ESPRESSO ELITE

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$34.49 $36.66 5%
($34.49/kg) | No.: 11360
Delivery 1-3 Days
La Genovese ORIENTALE
Röstfrisch Freshly roasted

La Genovese ORIENTALE

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.54
($34.16/kg) | No.: 11013
Delivery 1-3 Days
Cannizzaro Espresso Aroma Intenso
Röstfrisch Freshly roasted

Cannizzaro Espresso Aroma Intenso

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$29.09
($29.09/kg) | No.: 11357
Delivery 1-3 Days
VESUVIO tasting pack

VESUVIO tasting pack

2,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$63.26 $66.84 5%
($31.63/kg) | No.: 1415
Delivery 1-3 Days
Alps Coffee ESPRESSO EXQUISIT

Alps Coffee ESPRESSO EXQUISIT

500g | Whole Bean | 11.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.52
($43.04/kg) | No.: 10297
Delivery 1-3 Days
Sant Eustachio GRANI
Röstfrisch Freshly roasted

Sant Eustachio GRANI

500g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$21.52
($43.04/kg) | No.: 11424
Delivery 1-3 Days
ESPRESSO ITALIANO 90/10 tasting pack
Espresso Italiano

ESPRESSO ITALIANO 90/10 tasting pack

3,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$97.22 $112.15 13%
($32.41/kg) | No.: 1865
Delivery 1-3 Days
Quaranta GRAN CREMA
Röstfrisch Freshly roasted

Quaranta GRAN CREMA

250g | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$7.46
($29.84/kg) | No.: 11404
Delivery 1-3 Days
Quaranta CLASSIC

Quaranta CLASSIC

250g | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.11
($32.44/kg) | No.: 11403
Delivery 1-3 Days
Quaranta ORO

Quaranta ORO

250g | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$8.54
($34.16/kg) | No.: 11402
Delivery 1-3 Days
Lucaffe PULCINELLA

Lucaffe PULCINELLA

1kg | Whole Bean | 02.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$32.33
($32.33/kg) | No.: 11393
Delivery 1-3 Days
Caffè Trucillo Costa D’Amalfi 1950 100% Arabica

Caffè Trucillo Costa D’Amalfi 1950 100% Arabica

250g | Whole Bean | 04.2029
★★★★★ ★★★★★ (0)
$10.70
($42.80/kg) | No.: 11388
Delivery 1-3 Days
LOW ACIDITY ESPRESSO BLU tasting pack

LOW ACIDITY ESPRESSO BLU tasting pack

3,0 kg | Whole Bean
★★★★★ ★★★★★ (0)
$68.03
($22.68/kg) | No.: 10555
Delivery 1-3 Days
Caffè Pezzullo NERA

Caffè Pezzullo NERA

3,0 kg | Whole Bean | 10.2027
★★★★★ ★★★★★ (0)
$86.40 $97.22 11%
($28.80/kg) | No.: 11050
Delivery 1-3 Days
Ardente Caffè EXCELSA
Röstfrisch Freshly roasted

Ardente Caffè EXCELSA

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (1)
$36.66
($36.66/kg) | No.: 10626
Out of stock Unavailable
Golden Brasil DECAFFEINATO 1kg
Röstfrisch Freshly roasted
Bundle Bundle

Golden Brasil DECAFFEINATO 1kg

1kg | Whole Bean | 07.2028
★★★★★ ★★★★★ (2)
$29.74
($29.74/kg) | No.: 10247
Out of stock Unavailable
ionia GASTRONOM

ionia GASTRONOM

1kg | Whole Bean | 01.2028
★★★★★ ★★★★★ (0)
$19.36 $21.52 10%
($19.36/kg) | No.: 11409
Out of stock Unavailable